23 08 2012

Ahtapot salatası nasıl yapılır?

Ahtapot salatası nasıl yapılır? |  görsel 1

Bendeki bütün hikayelerin girişi de aynı amına koyim. "uzun yıllar önce..." kaç yaşına geldiysek artık.
evet. ne diyorduk, uzun yıllar önce didim öğretmenler sitesinin denize sıfır kafeteryasında üç arkadaş oturmuş bira muhabbeti yapıyoruz. güneş sıcak, kafenin gölgesi serin, biralar buz, muhabbet gırla gidiyor.

derken denize set gibi çekilmiş alçak duvardan masamızın dibine şap diye bir şey düşüyor. biz de hayvanlar gibi böğürüp masa ve sandalyeleri devirmek suretiyle ayağa fırlıyoruz.
bu uzak gezegenlerlerden gelip yorgun düşmüş yaratığın ne olduğunu anlamaya çalışırken "anaaa ahtapota bakın laaan " diyor yan masadan biri.
ve işte o an üçümüz birbirimize bakıp nasıl birer mal olduğumuzu idrak ediyoruz.

neyse efendim. sonra kafeteryanın işletmecisi yusuf abi yakaladı bunu. kıvrak bir el hareketiyle "beynini" ters çevirdi. -ya da biz anlamıyoruz diye bize öyle dedi- ardından kayalıklara götürüp köpürte köpürte taşlara vurdu hayvanı. her vuruşunda ortalık şak şaaak diye inliyor. bu zalim işkence ne zaman bitecek diye düşünürken sonradan öğreniyoruz ki; ahtapotun lezzetli olması için en az 100 kez hızlıca çarpıp iyice köpürtmek gerekiyormuş.

akşama bu ahtapottan yapılmış salatanın yanına bir 35 lik açmış gaddar yusuf abi. yakomozları izleyerekten huşu içinde takılıyor.

"gençler gelin bi tadına bakın" dedi.

bizim gözümüzden o dehşet kareleri henüz gitmediğinden
"sağol abi biz almayalım "dedik.

gece yarısı üç arkadaş sahilde demlenirken, "ölene kadar ahtapot yiyeni siksinler" dedim . kısa süren bir sessizlikten sonra "aynen bilader.. insan olan yemez zaten" dedi onlar da.
ardından yusuf abinin insan olmama ihtimali üzerine derin sohbetler yapıp sahilde sabahladık.

o gün bugündür türlü ortamlara girip, envai çeşit deniz mahsülünü zevkle yedim. ama o gece arkadaşlarıma verdiğim sözü asla unutmadım, kim ne kadar ısrar ederse etsin, ağzıma bile sürmedim.

laf ağızdan çıkmıştı bir kere " ölene kadar ahtapot yiyeni siksinler!"

339
0
0
Yorum Yaz